MediaTek vs Snapdragon

2 min czytania

Spandragon vs Mediatek

Jedną z najważniejszych części smartfona jest jego procesor. Niektóre marki, jak Apple, Samsung czy Huawei, projektują własne procesory, a inne korzystają z układów firm trzecich. Najbardziej popularne są procesory dwóch firm. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź porównanie układów MediaTek vs Snapdragon!

Co daje procesor w telefonie?

Zanim przeanalizujemy procesory MediaTek vs. Snapdragon, musisz wiedzieć czym one są i do czego służą w smartfonach.

Procesor to jedna z najważniejszych części telefonu. Dokonuje obliczeń, analizuje dane i przetwarza informacje, bez których smartfon nie mógłby funkcjonować. Procesor to element bezpośrednio odpowiedzialny za wydajność. Składa się z określonej liczby rdzeni – im jest ich więcej, tym płynniejsze działanie smartfona. Można więc powiedzieć, że procesor to jego mózg.

Na naszej stronie możesz również dowiedzieć się, co to jest pamięć RAM w telefonie!

Jakie procesory są dostępne na rynku?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów procesorów od różnych producentów:

 • Kirin – to procesory do urządzeń mobilnych wytwarzane przez markę Huawei,
 • Exynos – autorski układ produkcji Samsunga, używany we flagowcach tego producenta,
 • Apple Bionic i Apple Fusion – te procesory znajdziesz jedynie w produktach marki Apple, czyli iPhone’ach i iPadach,
 • Snapdragon – to procesory projektu amerykańskiej marki Qualcomm, które przez lata dominowały na rynku i były używane praktycznie przez wszystkich największych producentów, m.in. Xiaomi, Nokia, Realme, Huawei, POCO czy Asus,
 • MediaTek – to procesory oferowanego głównie w sprzęcie z niższej i średniej półki cenowej, które posiadają m.in. Xiaomi, Samsung, Motorola, Realme, OPPO czy też Vivo.

Co to jest MediaTek?

MediaTek jest jednym z największych producentów układów scalonych. Jego procesory są często stosowane w smartfonach, zwłaszcza w urządzeniach z niższej półki cenowej. Procesor MediaTek ma jednak szerokie zastosowanie – nie tylko w telefonach, ale także w tabletach z systemem Android, telewizorach typu Smart TV, odtwarzaczach Blu-Ray i DVD. Układy te są tak popularne, że wykorzystuje się je w co trzecim urządzeniu na świecie.

Trudno wskazać plusy i minusy procesorów MediaTek, ponieważ poszczególne generacje bardzo się od siebie różnią. Starsze modele zużywały więcej energii i szybko się nagrzewały, co niekorzystnie wpływało na żywotność baterii. W nowszych procesorach wyeliminowano te problemy. Procesory MediaTek mają istotną zaletę – są tanie. Mają około dwa razy niższą cenę od procesorów Qualcomm.

Snapdragon – cechy charakterystyczne

Snapdragon to najpopularniejszy procesor stworzony przez firmę Qualcomm. Procesory te są instalowane w najlepszych modelach smartfonów różnych marek. Są one bardzo wydajne i zapewniają płynne działanie telefonu.

Rodziny procesorów Snapdragon:

 • Snapdragon 2xx – rzadko stosowane rozwiązanie, głównie w smartfonach budżetowych,
 • Snapdragon 4xx – model stosowany w starszych i dość tanich telefonach,
 • Snapdragon 6xx – obecny w sprzęcie mobilnym ze średniej i wyższej półki cenowej,
 • Snapdragon 8xx – używany we flagowcach, świetnie nadaje się wymagających gier.

MediaTek vs. Snapdragon – podobieństwa i różnice

MediaTek:

 • procesory z Tajwanu,
 • bardzo dobra wydajność,
 • dość krótka żywotność baterii,
 • nagrzewanie jest dość intensywne,
 • cechuje je niski koszt produkcji, dlatego instalowane są w budżetowych smartfonach.

Jeśli chcesz kupić telefon do 500 zł, być może wybierzesz któryś z modeli posiadających procesor MediaTek!

Snapdragon:

 • procesory produkowane w USA,
 • cechuje je bardzo dobra wydajność,
 • żywotność baterii jest stosunkowo długa,
 • nagrzewanie jest umiarkowane,
 • procesory są drogie, co sprawia, że znajdują się w modelach ze średniej i wyższej półki cenowej.

Telefon do 1000 zł ze Snapdragonem? To możliwe, choć najlepsze smartfony z tym procesorem to koszt około 2000 zł.

MediaTek vs. Snapdragon – co lepsze?

To jest trudne pytanie. Oba procesory występują w różnych wersjach – niektóre mają więcej mocy, niektóre mniej. Nie możemy więc dokonać ogólnego porównania tych dwóch procesorów, dlatego warto skupić się na najnowszych układach obu producentów. Są to Dimensity 9000 od MediaTek oraz Snapdragon 8 Gen 1.

Który z nich jest lepszy? Oba wyglądają imponująco w kwestii parametrów technicznych. Dimensity 9000 to bez wątpienia najlepszy procesor MediaTek do tej pory. Częstotliwość taktowania wynosi 3,05 GHz, posiada 8 rdzeni i częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie 180 Hz.Snapdragon 8 Gen 1 ma nad konkurentem jedną przewagę – jest nią lepsze GPU (Adreno 730). Zużywa jednak znacznie więcej energii, co skutkuje niższą żywotnością baterii. Aby móc w pełni stwierdzić, który układ jest lepszy, trzeba poczekać aż dostępne będą smartfony stworzone z ich wykorzystaniem. Jeśli interesuje Cię ten temat, koniecznie sprawdź nasz ranking procesorów w smartfonach!

Pęknięta szybka w telefonie

erly
4 min czytania

Co to jest notch

erly
3 min czytania