Zalany telefon – co zrobić? 

3 min czytania

zalany telefon

Choć z pewnością traktujesz swój smartfon jak oczko w głowie, wypadek może zdarzyć się każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi i niezgrabny ruch, by wylać na urządzenie szklankę wody czy kubek kawy. Jak naprawić zalany telefon? Co zrobić, by odniósł jak najmniejsze szkody? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile to kosztuje naprawa zalanego smartfona i jak odpowiednio się nim zająć.

Zalanie telefonu

Każdego dnia telefon nosisz ze sobą wszędzie, przez co ma on nieustannie kontakt z różnego rodzaju płynami. Może to być woda kranowa czy morska, słodzone napoje, kawa czy alkohol. Mogą one powodować zwarcia i zniszczyć elektronikę obecną wewnątrz urządzeń. Zalanie telefonu to także ryzyko korozji metalu, z którego wykonane są podzespoły, a także proces elektrolizy.

Jak płyny wpływają na stopień uszkodzenia telefonu?

Słodka woda nie jest tak bardzo szkodliwa, jak inne płyny ze względu na brak zawartości minerałów oraz słabe przewodnictwo prąd. Mimo wszystko, prowadzi do korodowania metalu, np. płyty głównej.

Świetnym przewodnikiem prądu jest za to słona woda, który przyspiesza zjawisko elektrolizy. Również korozja metalu jest w tym przypadku bardzo szybka.

Słodkie napoje z kolei są bardzo trudne do usunięcia z telefonu za sprawą dużej zawartości cukru i lepkości. Dla telefonu szczególnie niebezpieczne może okazać się zalanie sokiem, który zawiera kwasy organiczne, czyli np. sokiem pomarańczowym. Elektronika wchodzi z nimi w reakcje i powoduje poważne uszkodzenia.

Nawet jeśli posiadasz wodoszczelny telefon, nie oznacza to, że jest on odporny na działanie słonej wody i napojów. Z tego powodu zdecydowanie odradzamy wchodzenie do morza z elektroniką.

Objawy zalania telefonu

Główne symptomy, przez które możesz przypuszczać, że Twój telefon miał kontakt z wodą to:

 • brak reakcji na dotyk ze strony ekranu lub przycisków,
 • szybsze rozładowywanie baterii,
 • wolniejsze działanie lub wyłączanie się telefonu.

Te objawy nie muszą pojawić się bezpośrednio po kontakcie telefonu z wodą. W urządzeniu przez dłuższy czas mogą zachodzić niebezpieczne procesy, które uwidocznią się dopiero po kilku dniach. Warto więc wiedzieć, co zrobić, gdy Twój smartfon zamoknie lub niechybnie wpadnie do wody.

Co zrobić z zalanym telefonem? Jak wysuszyć smartfon?

Jakie kroki należy podjąć, kiedy Twój telefon dozna kontaktu z wodą?

 1. Natychmiast wyłącz telefon lub pozostaw wyłączony.
 2. Jeśli istnieje taka możliwość, wyjmij z środka baterię. 
 3. Usuń z telefonu ruchome elementy, takie jak karta pamięci, karta SIM, zaślepki i szufladki. Pozwoli to wodzie lepiej odparować ze względu na lepszy dostęp powietrza..
 4. Delikatnie osusz papierowym ręcznikiem wszystkie wyjęte z telefonu elementy.
 5. Połóż telefon w miejscu, gdzie panuje ciepło i dobra cyrkulacja powietrza.
 6. Zanieś urządzenie do specjalisty, który profesjonalnie się nim zajmie. Koniecznie poinformuj go, że telefon miał kontakt z wodą, aby wiedział, że nie należy go włączać.

Jeśli Twój telefon ma pękniętą obudowę lub stłuczony ekran, pomiń kroki od 1 do 4. W przeciwnym wypadku możesz spowodować wybuch baterii.

Zalany smartfon – czego nie robić?

Internetowe fora i portale obfitują we wskazówki, co zrobić z zalanym telefonem oraz jak go osuszyć. Wiele z nich zamiast pomóc, może znacznie pogorszyć sprawę.

 1. Nie włączaj telefonu, a tym bardziej nie podłączaj do prądu. Może to spowodować zwarcie, a nawet wybuch akumulatora.
 2. Unikaj suszenia urządzenia na słońcu, grzejniku czy też suszarką. W ten sposób najprawdopodobniej przyspieszysz zachodzące wewnątrz reakcje chemiczne i spowodujesz trwałe uszkodzenie płyty głównej.
 3. Nie stosuj też do suszenia telefonu sprężonego powietrza ani mocnego potrząsania nim. Może to wepchnąć płyn jeszcze głębiej, gdzie znajdują się dużo bardziej wrażliwe podzespoły.
 4. Nie umieszczaj smartfona w pojemniku z ryżem – faktycznie wchłania on wilgoć, ale nie da nic w kwestii osuszenia wewnętrznych elementów urządzenia.

Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu

Zalanie telefonu wodą lub innym płynem nie jest objęte gwarancją producencką, ponieważ jest to działanie czynnika zewnętrznego. Trzeba go więc osuszyć czy też naprawić we własnym zakresie.

 • W przypadku uszkodzenia płyty głównej, koszt naprawy to nawet 1200 zł.
 • Konieczność wyczyszczenia skorodowanego urządzenia to koszt od 200 do ok. 450 zł.
 • Profesjonalne suszenie telefonu w serwisie to natomiast konieczność wydania około 200 zł.

Zdarza się też dość często, że po takim wypadku konieczna jest wymiana niektórych elementów telefonu, np. ekranu, gniazda ładowania lub też słuchawkowego.

Jak zabezpieczyć się przed skutkami zalania telefonu?

Aby Twój telefon był bezpieczniejszy, warto wybrać model wodoodporny. Zwróć wtedy uwagę na parametr określany jako IP, który informuje o poziomie wodo- i pyłoszczelności. Największa wartość to IP68, co zwykle oznacza, że urządzenie można zanurzyć w wodzie o głębokości do 1,5 m na czas około 30 minut. W praktyce producenci telefonów określają dokładnie, na jak długo i jak głęboko mogą się one znaleźć. Pamiętaj, że wszystkie te normy dotyczą wody słodkiej. Kontakt z wodą słoną nawet na moment może drastycznie uszkodzić Twój smarfton.

Pęknięta szybka w telefonie

erly
4 min czytania

Co to jest notch

erly
3 min czytania