Co to jest pamięć RAM w telefonie?

3 min czytania

Co to jest pamięć RAM w telefonie?

Dla wielu użytkowników smartfon z 4 GB RAM-u będzie wystarczający. Innym jednak przyda się 6 GB albo jeszcze mocniejszy telefon z 8 lub 12 GB RAM-u. Sprawdź, co to jest pamięć RAM, dlaczego jest ważna dla wydajnego działania Twojego smartfona, i ile jej potrzebujesz.

Pamięć RAM – co to jest?

Pamięć RAM (z ang. Random Access Memory) to pamięć o dostępie swobodnym. Jest to najszybsza i najłatwiej dostępna pamięć, która jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania smartfona. W przeciwieństwie do ROM, czyli pamięci wewnętrznej czy inaczej masowej, która przechowuje na stałe wszystkie zainstalowane aplikacje i pliki, pamięć RAM jest pamięcią operacyjną (nie jest trwała).

Co to znaczy? RAM to rodzaj pamięci, w której przechowywane są dane, do których system operacyjny i programy muszą mieć dostęp w danej chwili. Jest ona znacznie szybsza niż pamięć masowa, dlatego telefon może szybko znaleźć wszystkie dane potrzebne do wykonywania aktualnych zadań. Gdy wyłączasz smartfon lub konkretną aplikację, zbędne dane podręczne zapisane w pamięci RAM są kasowane.

Jak pamięć RAM wpływa na działanie telefonu i co się dzieje, gdy jej brakuje?

W pamięci RAM przechowywane są dane i wyniki operacji, które umożliwiają poprawne działanie poszczególnych aplikacji i systemu operacyjnego. Jeśli miejsca jest wystarczająco dużo, smartfon może płynnie realizować wiele procesów uruchomionych w tym samym czasie z różnych aplikacji.

Gdy pamięć RAM zapełnia się i chcesz otworzyć nową aplikację lub rozpocząć inne zadanie, system musi zwolnić miejsce, aby uruchomić nową aplikację. Robi to, usuwając dane innego programu, który nie był używany przez jakiś czas. Gdy próbujesz ponownie użyć tej aplikacji, system musi ponownie załadować dane do pamięci RAM, co może zająć nawet do kilku sekund.

Jeśli Twój telefon ma zbyt mało pamięci, zauważysz różnicę w jakości codziennych doświadczeń. Bardziej wymagająca aplikacja może potrzebować tak dużo pamięci, że spowolni cały system operacyjny, a gra lub aplikacja może nadal nie działać płynnie.

Czy więcej pamięci RAM automatycznie oznacza szybszy i wydajniejszy telefon?

Płynność w działaniu telefonu zależy nie tylko od pamięci RAM. Ważny jest również wydajny, optymalizacja urządzenia pod kątem tego systemu operacyjnego oraz wielordzeniowy procesor o wysokiej częstotliwości taktowania.

→→→ Przeczytaj też: Ranking procesorów w smartfonach!

Najlepiej widać w porównaniu telefonów z Androidem i iPhone’ów. Smartfony z systemem Android wymagają znacznie mniej pamięci RAM (nawet 2-3 razy mniej), aby być tak samo wydajne. Dzieje się tak dlatego, że system iOS został stworzony i zoptymalizowany specjalnie pod kątem urządzeń od Apple. Z tego powodu poniższe dane odnoszą się przede wszystkim do telefonów z Androidem.

Smartfon 3 GB RAM – rozsądne minimum

Na rynku wciąż dostępne są przyzwoite telefony z 2 GB RAM (takie jak  realme C11 czy Xiaomi Redmi 9A). Taki model będzie dobrym rozwiązaniem wówczas, gdy dysponujesz ograniczonym budżetem, a sprzęt będzie miał jedynie podstawowe zastosowania. Sprawdź, jaki telefon do 500 zł warto wybrać. Za niewiele więcej można już kupić wydajniejsze telefony z 3 GB RAM.

To dzisiejsze minimum jeśli chodzi o liczbę gigabajtów pamięci, jeśli chcesz używać swojego urządzenia tylko do komunikacji i przeglądania internetu. Wystarczy też do grania w nieskomplikowane gry. Przykładowe telefony z taką ilością pamięci RAM to m.in. vivo Y01, OPPO A16 i TCL 306i.

Telefon 4 GB RAM lub 6 GB RAM, czyli najczęstszy wybór dla większości użytkowników

Telefony ze średniej półki oferują 4 GB RAM, a coraz częściej 6 GB. Smartfon z 4 GB to idealny wybór dla umiarkowanych aktywności. Nawet uruchomienie wielu aplikacji lub otwarcie kilku zakładek w przeglądarce nie zaburzy płynnego korzystania z telefonu. Podobnie będzie w przypadku oglądania filmów w średniej rozdzielczości.

Przykładowy telefon do 1000 zł w tej kategorii pamięci to m.in: Samsung Galaxy A22 5G, realme 8i czy Xiaomi Redmi Note 11.

Jeśli zależy Ci na dużym komforcie korzystania z multimediów, wszystkich najpopularniejszych aplikacji i większej ilości gier, to zamiast urządzenia z 4 GB RAM wybierz smartfon, który ma 6 GB RAM. Taki telefon jest dość wszechstronny.

Telefony posiadające 6 GB pamięci RAM to m.in. Xiaomi Redmi Note 10 Pro, Samsung Galaxy A53 5G czy realme GT Master Edition 5G.

8 GB, 12 GB i więcej, czyli flagowce oraz telefony do gier i wymagających prac

Flagowce z Androidem mają obecnie 8 GB pamięci RAM (jak vivo V21 5G, Samsung Galaxy S22 czy OPPO Reno 6), a czasem 12 GB (Xiaomi 12 Pro czy Sony Xperia 1 III). Topowe modele potrzebują więcej pamięci RAM, aby obsłużyć najwyższej jakości aparaty i możliwość nagrywania wideo, a także odtwarzania wideo w rozdzielczości 4K lub nawet 8K.

Mają one też kilka dodatkowych funkcji. Są szczególnie przydatne, gdy potrzebujemy wydajnego telefonu do gier o dużych wymaganiach systemowych lub pracy z zaawansowanymi programami (np. do renderowania filmów lub edycji grafiki).

Pęknięta szybka w telefonie

erly
4 min czytania

Co to jest notch

erly
3 min czytania