Rodzaje USB

5 min czytania

kobieta podłącza kabel usb do laptopa

Kable USB stały się podstawowym i uniwersalnym typem połączenia, który standaryzuje przesył danych pomiędzy wieloma urządzeniami. Można za ich pomocą podłączyć m.in. klawiaturę, drukarkę, głośniki i wiele innych akcesoriów. Sprawdź, jakie są rodzaje USB!

Jak działa kabel USB?

Kable USB są wykonane zazwyczaj z czterech przewodów: uziemienia, napięcia, przesyłania i odbierania danych. Jednak w kablach USB 3.0 i USB-C przewody te są większej liczbie. Gdy urządzenia są podłączone do komputera lub innego hosta, adresy im przyporządkowane są określone przez hosta oraz sprawdza jaki tryb ma być użyty. Do najpopularniejszych trybów możemy zaliczyć izochroniczny, masowy i przerwaniowy. 

  • Tryb izochroniczny wykorzystywany jest gdy potrzebujemy wymiany danych w czasie rzeczywistym (na przykład w głośnikach czy kamerkach internetowych).
  • Tryb przerwaniowy zaś jest stosowany gdy informacje są małe i musimy je otrzymać od razu priorytetowo (np. myszek albo klawiatur).
  • Tryb masowy to duże ilości danych wymagających spójności (na przykład drukarki lub skanery).

Korzystanie z huba USB pozwala rozszerzyć możliwości łączenia różnych urządzeń do jednego portu. Technicznie, do komputera lub laptopa można podłączyć nawet kilkanaście urządzeń jednocześnie. Jednak w praktyce występują pewne ograniczenia, dlatego optymalna liczba urządzeń podłączonych jednocześnie przy użyciu huba USB to ok. 8-10 sztuk. Ograniczenia te są spowodowane przede wszystkim ograniczoną mocą portu USB oraz ograniczoną przepustowością samego huba i zwiększonemu zapotrzebowaniu na energię. Wynika z tego, że aby zminimalizować ilość problemów technicznych, a także poprawić wydajność pracy systemu, należy unikać podłączania większej liczby niż 8 urządzeń.

Przepustowość jest ważnym ograniczeniem, które trzeba wziąć pod uwagę przy podłączaniu urządzeń do komputera za pośrednictwem interfejsu USB. Różne standardy USB oferują różne szybkości transmisji danych – USB 2.0 ma maksymalnie 480 Mb/s, USB 3.0 5 Gb/s, a USB 3.1 i 3.2 10 i 20 Gb/s odpowiednio. Jeśli sumaryczna przepustowość wszystkich podpiętych urządzeń będzie większa niż limit ustalony dla danego standardu, host może zablokować pewne z nich, uniemożliwiając ich komunikację z komputerem.

Rodzaje i zastosowanie wtyków USB

Końcówki USB to jedna z ważniejszych rzeczy, z którymi mamy do czynienia przy wyborze odpowiedniego kabla. Obejmują one typy A, B, C, mini USB oraz micro USB. Dodatkowo bardzo ważnym parametrem jest szybkość transmisji danych – najczęstsze standardy to 2.0, 3.0 i 3.1. Istnieje również możliwość połączenia urządzenia poprzez rodzaj złącza (np. typu A) wraz ze standardem 2 lub 3. Dzięki temu możemy dostosować swoje potrzeby do pracy z plikami o dużej przepustowości lub szybszej transmisji na krótszych dystansach. Przed wyborem złącza warto upewnić się czy posiadane urządzenie obsługuje wszystkie formaty i standardy końcówek USB.

→→→ Czytaj także: Jak naładować telefon z zepsutym wejściem ładowania?

Typ złącza USB – jakie są rodzaje?

USB A

Porty USB typu A są najbardziej popularne w komputerach. Za pomocą tego typu portów podłączane są najczęściej pendrive’y, dyski zewnętrzne, urządzenia peryferyjne jak myszki i inne akcesoria dla laptopów oraz moduły Bluetooth łączące sprzęt z komputerem. Szeroko używane są też do połączenia telefonów z ładowarkami przez użycie odpowiedniego kabla. Wersja USB 3.0 ma tylko jedną różnicę – charakterystyczny niebieski element. Przekazywanie danych przy użyciu tego typu portów jest bardzo wydajne, co czyni je wygodnym i funkcjonalnym rozwiązaniem do podłączania różnorodnych urządzeń do komputerów.

USB B

Złącze USB w kształcie kwadratu to bardziej przystosowana wersja tradycyjnego złącza, która jest często używana do podłączania drukarek. Wersje 3.0 charakteryzują się niebieskimi elementami i szerszymi gabarytami niż wersje 2.0. Obecnie ten rodzaj kabla USB stosowany jest także w starszych modelach monitorów, co pozwala na szybkie i łatwe połączenia między monitorem a komputerem oraz dostęp do portów USB bezpośrednio z monitora, bez potrzeby dodatkowej transmisji danych.

USB C

Koncept wtyczek USB C wprowadza klarowność i porządek do szerokiego spektrum dostępnych interfejsów USB, pozwalając na usunięcie problemów związanych z ich niewłaściwym podpięciem. Ich symetryczna budowa umożliwia zastosowanie ich jako uniwersalnego rozwiązania, które powoli odsuwa do lamusa tradycyjne wtyczki USB. Co więcej, wysoka przepustowość oraz liczba pinów sprawia, że coraz częściej stosuje się je jako alternatywne rozwiązanie do połączenia monitora i komputera. To pokazuje potencjał tego typu rodzaju USB.

Micro USB

Kabel micro USB jest rodzajem mniejszego łącza USB, które od lat wykorzystywane jest w urządzeniach mobilnych. Charakteryzuje się niesymetrycznym trapezowym kształtem, co ułatwia podłączanie. Pomimo tego, że nie oferuje on tak szybkich transferów danych jak nowoczesne USB-C, to ciągle jest popularny i powszechnie stosowany. Micro USB 3.0 zaprojektowano z myślą o przenośnych dyskach zewnętrznych – jej kształt przypomina poziomo połączone ze sobą dwa mikro-USB. Bez względu na postęp technologiczny, można się spodziewać, że użytkownicy będą korzystać z tego typu ładowarek przez następne lata.

Mini USB

Mini USB jest powszechnie stosowanym typem złącza. Nadaje się do łączenia szerokiego zakresu urządzeń elektronicznych, w tym aparatów cyfrowych, kamer, smartfonów i innych przenośnych gadżetów. Wraz z postępem technologicznym producenci zaczynają w coraz większym stopniu korzystać ze standardowego rozmiaru USB, co oznacza, że mini USB coraz rzadziej jest używane. Jednak dla osób posiadających starsze urządzenia może się okazać bardzo przydatne i pozwala na podłączenie nawet najstarszych aparatów fotograficznych do komputera.

Lightning

Lightning to rozwiązanie technologiczne, które zostało stworzone przez firmę Apple i jest coraz rzadziej stosowane. Jego główną zaletą jest symetryczność oraz mniejsze rozmiary w porównaniu do USB-C. Pomimo szybkich przesyłanych danych i wygody użytkowania nie jest tak popularny, ponieważ jest on obsługiwany tylko przez produkty firmy Apple. Dlatego też Apple stopniowo rezygnuje ze standardu Lightning na rzecz USB-C, oferując swoim użytkownikom możliwość obsług także innych urządzeń.

Może Cię zainteresować: Jak szybko naładować telefon?

Standardy USB – co oznaczają?

USB 2.0

USB 2.0 to technologia pozwalająca na bezprzewodowe przesyłanie danych między komputerem a współpracującym z nim urządzeniem. Protokół USB 2.0 został wprowadzony w roku 2000 i jest stosowany do dnia dzisiejszego, choć jego popularność spada. Prędkość tego protokołu wynosi 480 Mb/s oraz zapotrzebowanie energii maksymalnie do 500 mA. Zaletą USB 2.0 jest to, że dane można przesyłać tylko jednym kierunku – od komputera lub od urządzenia podłączonego do niego, co minimalizuje czas transferu i poprawia efektywność standardu. Maksymalna dostępna długość kabla przy użyciu tego protokołu to 5 metrów, co pozwala na łatwe dopasowanie go do różnych typów pomieszczeń i aplikacji domowych lub biznesowych.

USB 3.0

Standard USB 3.0 został wprowadzony do użytku w listopadzie 2008 i miał zastąpić starszy standard 2.0. Jest to port komputera, który łączy się z urządzeniami peryferyjnymi i pozwala na przesyłanie i odbieranie danych. Zapewnia on przepustowość na poziomie 5 Gb/s (SuperSpeed) oraz większe bezpieczeństwo transmisji danych, a także jest bardziej energooszczędny, ponieważ maksymalnie pobiera do 900 mA prądu. Co więcej, może być on stosowany w trybie full-duplex, co oznacza, że host i klient mogą jednocześnie wysyłać i odbierać dane. Standard ten jest również kompatybilny ze starszymi wersjami USB 2.0 – choć niestety obniża to transfer danych do tego samego poziomu co 2.0. Aby uniknąć problemów zawieszenia czy innych problemów technicznych, długość kabla USB 3.0 powinna wynosić maksymalnie 3 metry. Obecnie standard ten jest określany jako USB 3.1 Gen 1 ze względu na sukcesywne ulepszenia, zaproponowane przez nowszy standard USB 3.1 Gen 2.

USB 3.1

USB 3.1 Gen 2 (dawniej znany jako Thunderbolt) został wprowadzony w lipcu 2013 roku i umożliwia kompatybilność z poprzednimi standardami. Uzyskuje 10 Gb/s (SuperSpeed+) przepustowości, co stawia go w jednym rzędzie z pierwszą generacją Thunderbolta. By uniknąć nieporozumień, możemy sprawdzić przepustowość połączenia – 5 Gb/s to 3.1 Gen 1 (dawna nazwa to USB 3.0), a 10 Gb/s to USB 3.1 Gen 2 (była określana jako USB 3.1). Dzięki temu bezbłędnie można określić z jakim standardem ma się do czynienia.

USB 3.2

Premiera standardu USB 3.2 miała miejsce w 2017 roku. Cechuje go zgodność z poprzednimi normami. Umożliwia transfer danych sięgający nawet 20 Gb/s, a przy tej okazji producenci postanowili ujednolicić nazewnictwo. Dzięki temu dzisiejsze oznaczenia są prostsze i bardziej intuicyjne:

  • USB 3.2 Gen 1 – transfer 5 Gb/s (dawniej USB 3.1 Gen 1 oraz USB 3.0),
  • USB 3.2 Gen 2 – przesyłanie 10 Gb/s (dawniej:USB 3.1 Gen 2 i USB 3.1)
  • USB 3.2 2×2 – specjalny port USB-C osiągający przepustowość 20 Gb/s.

Bez względu na to, czym korzystamy, możemy być pewni wysokiego poziomu wygodnego transferu danych w każdej sytuacji związanej z korzystaniem z urządzeń nowej generacji obsługujących standard USB 3.2.

→→→ Sprawdź też: Typy ładowarek.

Pęknięta szybka w telefonie

erly
4 min czytania

Co to jest notch

erly
3 min czytania