Budowa ładowarki do telefonu 

3 min czytania

ładowarka do telefonu komórkowego

Ładowarka do telefonu jest niezbędnym akcesorium, jeśli chcemy zapewnić naszemu smartfonowi szybkie i wydajne ładowanie. Istnieje kilka rodzajów ładowarek i kabli, więc musimy odpowiednio wybrać taki, który będzie dla nas najlepszy. Sprawdź, jak zbudowane są ładowarki do telefonu.

Ładowarka do telefonu – rodzaje

Oferowane na rynku ładowarki do telefonów dzielą się na trzy podstawowe kategorie:

  • tradycyjne sieciowe,
  • bezprzewodowe (indukcyjne),
  • samochodowe.

Te pierwsze wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego za pomocą specjalnego kabla, a drugie to popularne ostatnio stacje ładujące umożliwiające sparowanie telefonu za pomocą technologii bezprzewodowej. Ostatni typ urządzeń jest najlepszy dla osób często podróżujących samochodem, gdyż można go łatwo i szybko podłączyć do gniazda 12V w aucie.

→→→ Sprawdź też: Jak naładować telefon z zepsutym wejściem ładowania?

Ładowarka sieciowa

Ładowarka sieciowa to niewielka, przenośna jednostka składająca się z kostki i kabla z wejściem USB. Jest to popularny sposób ładowania telefonu przy użyciu prądu elektrycznego ze standardowego gniazdka domowego. Wystarczy podłączyć kabel do  wejścia USB i gotowe – szybko i bezpiecznie otrzymujemy energię potrzebną do działania urządzenia. Sama ładowarka powinna być wraz z telefonem, jednak w obecnych czasach coraz częściej jest ona sprzedawana oddzielnie. Z takim akcesorium możliwe jest również naładowanie telefonu poprzez podłączenie go do laptopa lub innego komputera dzięki odpinanemu kablowi USB.

Korzystanie ze starszej ładowarki do nowego smartfona może nie być dobrym rozwiązaniem, ponieważ może ona nie obsługiwać szybkiego ładowania oraz różnić się rodzajem końcówki USB. Dlatego, aby zapewnić optymalną wydajność ładowania, warto wybrać ładowarkę o jak najwyższej mocy, która odpowiada na potrzeby danego urządzenia. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów o mocy 18-30 W.

Ładowarka indukcyjna

Ładowarka indukcyjna to innowacyjny sposób ładowania urządzeń elektronicznych. Aby skorzystać z tego rozwiązania, umieść swoje urządzenie na specjalnej podkładce, a następnie do niej podłącz przewód. Dzięki takiemu zestawieniu powstaje pole elektromagnetyczne, które polega na tworzeniu cewki nadawczej. W jej obrębie działa prąd przemienny, co powoduje wytwarzanie energii i jej transfer do telefonu poprzez cewkę odbiorczą. Co więcej, czynność ta jest całkowicie bezprzewodowa, a magazynowanie energii odbywa się bezinwazyjnie i szybko – umożliwia to komfortowe i bezpieczne korzystanie z nowoczesnych technologii.

Ładowarka indukcyjna to najnowocześniejsza dostępna technologia, która umożliwia bezprzewodowe ładowanie smartfonów. Urządzenia wyposażone są w standard QI, dzięki czemu wystarczy położyć je na ładowarce, aby je naładować. To zdecydowana zaleta tego sposobu ładowania, ponieważ unika się problemów związanych z kablami czy innymi urządzeniami. Dodatkowo ładowarki indukcyjne są bardzo proste i intuicyjne w obsłudze – przekłada się to na maksymalną wygodę użytkownika.

Ładowanie indukcyjne jest inteligentnym i wygodnym rozwiązaniem w codziennym użytkowaniu telefonu. Dzięki temu, oszczędzasz czas i energię – nie trzeba odłączać kabla, by odebrać lub zakończyć połączenie. Wystarczy, że na chwilę odłożysz swój smartfon na podkładkę ładującą, aby przerwać ładowanie lub je wznowić. To idealne rozwiązanie do biura czy domu, gdzie czasem trzeba doładować telefon podczas prowadzenia rozmowy.

→→→ Sprawdź też: Typy ładowarek.

Ładowarka samochodowa

Czy często odbywasz podróże? Czy lubisz wycieczki za miasto, czy też prowadzisz regularne spotkania służbowe? W takim razie ładowarka samochodowa będzie Twoim niezbędnym towarzyszem. Ładowarka samochodowa to akcesorium, które pomoże Ci swobodnie doładowywać telefon w trakcie wyjazdu. Jest to przedmiot przydatny zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów – dzięki temu można bezpiecznie i szybko naładować urządzenia mobilne podczas podróży. Dodatkowym atutem jest fakt, że ładowarka ma wbudowany kabel USB, co pozwala na jeszcze większy komfort podróżowania.

Korzystanie z map i nawigacji pochłania sporo energii smartfona, dlatego ładowanie urządzeń w trasie może okazać się nieuniknione. Dzięki ładowarce samochodowej możesz korzystać z GPS-u lub rozmawiać przy pomocy zestawu głośnomówiącego, a jednocześnie ładować urządzenie mobilne. 

Kable do telefonu – rodzaje

Ładowarki do telefonów to nieodłączny element wyposażenia każdego urządzenia mobilnego. Mogą one różnić się od siebie pod względem działania (ładowarka sieciowa, indukcyjna lub samochodowa ), ale także rodzajem złącza. Składają się one zazwyczaj z kostki oraz kabla, a dodatkowo z końcówki USB lub USB-C po stronie ładowarki i microUSB lub Lightning po stronie urządzenia mobilnego. W przypadku smartfonów iPhone stosuje się zawsze końcówkę Lightning. Zadaniem ładowarek jest szybkie naładowanie baterii telefonu, dzięki czemu możemy bezpiecznie i sprawnie korzystać ze swojego urządzenia.

USB typu A

Złącze USB typu A jest najbardziej popularnym rodzajem złącza, które szeroko stosowane jest w wielu urządzeniach. Można je spotkać w ładowarkach do smartfonów, laptopach, komputerach i powerbankach. To sprawia, że jest to bardzo uniwersalne i przydatne złącze dla użytkowników o różnych potrzebach. Ma ono także inne zastosowania, takie jak połączenie akcesoriów elektronicznych, np. myszy lub drukarki. 

USB typu C

Kabel USB typu C jest najnowszą i najbardziej wszechstronną wersją technologii USB. Złącze C pojawia się w nowoczesnych modelach telefonów, dzięki czemu istnieje możliwość ujednolicenia i standaryzacji gniazd ładowania. Jego wydajność pozwala na przesyłanie plików audio, wideo i innych danych z dużo większymi prędkościami niż tradycyjne metody – to obecnie najlepsza technologia do podłączenia i zarządzania urządzeniami mobilnymi.

MicroUSB

USB typu B w wersji micro jest bardzo popularnym złączem, z którego korzystają współczesne urządzenia. Jego mniejsza wielkość sprawia, że idealnie nadaje się do używania w smartfonach, tabletach, czytnikach e-booków oraz odtwarzaczach audio. W przeciwieństwie do tradycyjnego USB typu A, MicroUSB charakteryzuje się wygodnym i poręcznym kształtem oraz małymi rozmiarami. Za pomocą tego złącza można przesłać różne typy danych do i z urządzeń mobilnych.

Kabel Lightning

Złącze Lightning to specjalny standard firmy Apple, który można znaleźć wyłącznie w jego urządzeniach takich jak iPhone’y, iPady czy iPody. Jego wtyczka ma inny kształt niż te bardziej popularne – microUSB lub USB typu C. Został on stworzony przez firmę Apple dla unikalnych potrzeb i wymagań jej produktów.

Pęknięta szybka w telefonie

erly
4 min czytania

Co to jest notch

erly
3 min czytania