Ile kosztuje ładowanie telefonu?

54 sec read

ładowanie telefonu

Bardzo często zdarza się, że ładowarki do telefonów pozostają podłączone po ich naładowaniu. Jest to jeden z najczęstszych mitów dotyczących oszczędzania energii: jeśli ładowarka pozostaje podłączona, nadal będzie pobierać energię, więc pozostawienie jej podłączonej przez cały czas pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.

Ile prądu pobiera ładowarka do telefonu?

Ładowarka pobiera 0,12 W i pozostaje podłączona do gniazdka przez cały dzień. 0,12 W x 8760 h = 1051,2 Wh = 1,0512 kWh, a koszt 1 kWh to 0,69 zł . Ładowarka w gniazdku generuje koszt około 81 groszy rocznie. O zauważalnych oszczędnościach nie ma mowy (choć nadal zachęcamy do zmiany przyzwyczajeń!).

Telefon można naładować, podłączając go do gniazdka elektrycznego. Prąd przepływający przez obwód jest iloczynem napięcia i oporu obwodu. Kiedy podłączasz telefon do ładowarki, będzie on pobierał więcej prądu, jeśli bateria jest słaba. Jednak w miarę ładowania baterii będzie on pobierał mniej prądu. Aby uprościć nasze obliczenia, załóżmy, że prąd jest stały w całym obwodzie.

Ile kosztuje ładowanie telefonu w ciągu roku?

Telefon ładuje się raz dziennie przez 4 godziny, w stałym tempie. Zużywa 6,8 W. 6,8 W x 1460 h = 9928 Wh = 9,928 kWh 9,928 kWh x 0,77 zł = 7,64 zł

Roczny koszt ładowania smartfona to 7,64 zł (przy założeniu, że posiadasz więcej niż jedno urządzenie). Jeśli masz w domu więcej niż jedno urządzenie, koszt będzie oczywiście wyższy.

Pęknięta szybka w telefonie

erly
4 min czytania

Co to jest notch

erly
3 min czytania