Jak oszczędzać baterię w smartfonie?

3 min czytania

telefon podłączony do ładowania

Dzisiejsze telefony są coraz nowocześniejsze i oferują mnóstwo przydatnych funkcji. Producenci prześcigają się w nowych technologiach i dawaniu użytkownikom większych możliwości. Niestety regularne używanie wszystkich funkcjonalności może skutkować szybką utratą baterii w urządzeniu. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak przedłużyć pracę na jednym ładowaniu akumulatora.

Sprawdź, co zużywa baterię w smartfonie

Czy zastanawiało Cię kiedyś, ile kosztuje ładowanie telefonu? Jeśli tak, to być może zdecydowałeś się na oszczędzanie baterii w swoim urządzeniu. Ten proces będzie najefektywniejszy wtedy, gdy podejdziesz do niego rozsądnie. Należy najpierw sprawdzić, co pobiera najwięcej energii urządzenia. Takie dane znajdziesz w ustawieniach baterii (zużycie wynikające z działania telefonu) i poszczególnych aplikacji. Statystyka pomoże Ci zdecydować, od czego najlepiej zacząć działania optymalizacyjne.

Zarządzaj aplikacjami

W smartfonach z nowszym systemem Android możliwe jest oszczędzanie energii za pomocą adaptacyjnego trybu baterii. Zapobiega on w sposób automatyczny nadmiernemu zużyciu energii przez działające w tle, ale nieużywane aplikacje. Z kolei w starszych telefonach można zamknąć wybrane aplikacje ręcznie.

Warto też wykorzystać niektóre z ustawień i znaleźć i wyłączyć funkcję automatycznego  uruchamiania zbędnych aplikacji podczas startu systemu.

Włączaj tryb oszczędzania baterii

Wiele modeli telefonów posiada tryb oszczędzania baterii, który może pomóc w wydłużeniu działania akumulatora, dlatego warto z niego korzystać. Można ustawić jego włączanie się w konkretnym momencie, np. przy 20% baterii.  Po dobiciu do tego progu:

  • telefon automatycznie zmniejszy wydajność,
  • ograniczone zostaną aktualizacje i praca aplikacji w tle,
  • ekran zostanie przyciemniony.

W niektórych smartfonach można uruchomić także tryb ultraoszczędny, uruchamiany w przypadku bardzo słabej baterii. W takim przypadku pozostaje jedynie możliwość wysyłania wiadomości SMS i dzwonienia, ewentualnie używania komunikatorów.

Dopasuj jasność ekranu 

Odpowiednia jasność ekranu to kompromis między wygodnym użytkowaniem telefonu, a oszczędzaniem baterii. Większość urządzeń oferuje opcję automatycznego ustawiania jasności, która najlepiej sprawdza się przy świetle naturalnym. Wiele urządzeń ma także możliwość włączenia trybu ciemnego, dostępnego w wielu aplikacjach oraz w systemie Android 10.

Kontroluj aktywność ekranu

Dłuższe życie baterii w smartfonie wspomoże też rzadsze wybudzanie ekranu. Warto na przykład zmniejszyć czas, po jakim wygasza się wyświetlacz, kiedy nie używasz telefonu (najkrótszy czas wynosi 15 sekund).

Nowoczesne smartfony z ekranami AMOLED czy OLED oferują możliwość włączenia trybu Always-on Display. Powoduje on, że ekran jest cały czas aktywny, choć mocno przyciemniony, więc zużywa minimalną ilość energii. W celu odczytania podstawowych informacji, jak godzina czy ważne powiadomienia, nie trzeba wchodzić w normalny tryb telefonu.

Ścisz dźwięki w telefonie

Bateria pożyje dłużej, jeśli nie będziesz ustawiać największej głośności powiadomień oraz multimediów czy budzika. Maksymalna głośność skraca czas pracy telefonu, szczególnie podczas oglądania filmów, słuchania muzyki i grania w gry.

Ogranicz usługi lokalizacyjne

Nieustannie włączony GPS znacznie zwiększa zużycie baterii w smartfonie, dlatego pamiętaj o jego wyłączaniu, gdy nie jest Ci potrzebny.  Wiele aplikacji korzysta z Twojej lokalizacji, ale możesz zezwolić na to tylko wybranym programom, co pomoże Ci oszczędzać baterię.

Ogranicz liczbę powiadomień

Powiadomienia z wielu aplikacji to kolejny powód szybkiego zużywania się baterii. Aby ograniczyć ten proces, wyłącz mniej ważne powiadomienia.

Wyłączaj Bluetooth, Wi-Fi i NFC

Choć nieużywane moduły łączności w najnowszych smartfonach nie zużywają drastycznie baterii, warto wyłączać je, kiedy nie są Ci potrzebne.

Używaj aplikacji do oszczędzania baterii

W przypadku telefonów z systemem Android istnieje możliwość pobrania specjalnych aplikacji, które pomogą dbać o odpowiednie zużycie i oszczędzanie baterii. W zależności od modelu urządzenia ich efektywność może się różnić, dlatego warto prześledzić opinie użytkowników na temat konkretnej aplikacji wykorzystywanej na identycznym modelu jak Twój.

Zwróć uwagę na temperaturę powietrza

Ekstremalne wysokie lub niskie temperatury obniżają trwałość baterii w smartfonie. Z tego powodu unikaj pozostawiania telefonu w bardzo nasłonecznionym miejscu lub w pobliżu źródeł ciepła (np. grzejnika). Zimą warto chować telefon w wewnętrznych warstwach odzieży.

Pamiętaj o prawidłowym ładowaniu telefonu

W nowoczesnych telefonach akumulatory nie mają tzw. efektu pamięci, dlatego najlepiej jest częściej je ładować niż regularnie wyładowywać baterię do zera. Wielu producentów zachęca do ładowania akumulatora do 80%, a nie do 100%, tylko do 80%. Aby zawsze być gotowym na brak energii, noś przy sobie prawidłowo naładowany power bank.

Dodatkowo pamiętaj, że jeśli urządzenie będzie wyłączone i nieużywane przez dłuższy czas, najpierw  naładuj je do poziomu co najmniej 40-50%, ponieważ przechowywanie rozładowanej baterii znacznie zmniejszy jej trwałość.

Pęknięta szybka w telefonie

erly
4 min czytania

Co to jest notch

erly
3 min czytania