Ładowanie indukcyjne – jak działa

1 min czytania

ładowanie indukcyjne telefonu

Brak użycia kabli do wielu czynności nie brzmi już tak fantastycznie jak jeszcze kilka lat temu. Obecnie w niecałe pół godziny możesz bezprzewodowo uzupełnić akumulator swojego urządzenia. Wystarczy do tego sprzęt o odpowiednich parametrach. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak działa ładowanie indukcyjne.

Jak działa ładowania indukcyjne?

Ładowanie indukcyjne opiera się o zjawisko indukcji elektromagnetycznej, które wiele osób może pamiętać z lekcji fizyki. Aby takie uzupełnianie akumulatorów było możliwe, ładowarka oraz telefon lub inne urządzenie muszą posiadać specjalne cewki, którym zawdzięcza się wytwarzanie pola elektromagnetycznego.

  1. Podłączenie ładowarki do zasilania powoduje, że wbudowana w nią cewka wytwarza własne pole elektromagnetyczne. Dzięki temu w jej bliskiej odległości gromadzi się ładunek elektryczny. 
  2. Cewka zlokalizowana w smartfonie drogą indukcji pobiera energię, która zamieniana jest w prąd, a następnie kierowana do akumulatora. W taki sposób rozpoczyna się proces ładowania urządzenia.

Na naszej stronie możesz przeczytać także, ile kosztuje ładowanie telefonu.

Ładowanie bezprzewodowe – standardy 

Urządzenie mobilne oraz ładowarka bezprzewodowa muszą spełniać identyczne standardy, aby ładowanie przebiegało bezproblemowo. Jednym z powszechnie uznanych i najczęściej stosowanych standardów jest Qi, który uzgodniono w roku 2009 za sprawą wiodących producentów urządzeń mobilnych, zrzeszonych w Wireless Power Consortium.

Indukcyjne ładowanie nie od razu zawładnęło rynkiem. Zarówno klienci, jak i producenci urządzeń musieli się do tego rozwiązania przekonać. Było ono wprowadzane stopniowo przez niektóre firmy technologiczne do ich flagowych modeli. W końcu w 2017 roku także marka Apple ogłosiła wykorzystanie standardu Qi w nowych modelach iPhone.

Od czasu uzgodnienia standardu Qi, kilkukrotnie go udoskonalano. W początkowych fazach urządzenie musiało zostać umieszczone bezpośrednio na ładowarce, a ładowanie było dość powolnym procesem.

Od wersji 1.2 standardu Qi styk urządzenia z ładowarką nie jest już wymagany. Nawet odległość do 4 cm nie sprawi problemu w ładowaniu, które dodatkowo jest o wiele szybsze niż początkowo. W przypadku przeciętnego smartfona, akumulator można uzupełnić nawet w 30 minut. Istnieje także możliwość ładowania kilku urządzeń na raz, dzięki czemu poza telefonem, masz szansę na jednoczesne ładowanie power banku lub innego urządzenia.

Poza standardem Qi, istnieją także PMA czy A4WP. Stanowią one jednak margines w porównaniu z szybko zyskującym popularność standardem Qi.

Jak sprawdzić czy smartfon ma ładowanie indukcyjne?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie tego jest położenie smartfona na ładowarce indukcyjnej. Ładowanie rozpoczyna się automatycznie i nie wymaga podejmowania żadnych dodatkowych czynności. Dlatego, jeśli zastanawiasz się w jaki sposób włączyć ładowanie indukcyjne, odpowiedź jest prosta – nie trzeba tego robić.

Jeśli dopiero planujesz zakup konkretnego modelu telefonu i zależy Ci na ładowaniu indukcyjnym, sprawdź jego specyfikację techniczną. Odpowiedź da Ci informacja o standardzie Qi, ładowaniu bezprzewodowym lub ładowaniu indukcyjnym. Takie dane techniczne znajdziesz na stronie producenta, sklepu internetowego oraz na portalach technologicznych.

Pęknięta szybka w telefonie

erly
4 min czytania

Co to jest notch

erly
3 min czytania